طراحی پلان معماری

                     

 

در این مقاله که توسط تیم معماری فراکارنو تهیه شده است به طراحی پلان معماری می پردازیم و اصول طراحی پلان و طراحی تخصصی پلان را آموزش خواهیم داد اگر تمایل به کسب اطلاعات در این زمینه دارید میتوانید تا پایان این مقاله با ما همراه باشی.

لینک موضوعات مرتبط:

طراحی پلان فضای سبز

طراحی پلان ساختمان مسکونی

طراحی پلان اداری

طراحی پلان برج باغ

 

تعریف پلان معماری:

پلان معماری در واقع طرحی هندسی است که از دید بالا کلیه جزئیات در نقشه ساختمان که قبلا توسط معمار خلق شده را به نمایش می گذارد در پلان ساختمان جزئیات شامل دیوارچینی داخلی، جانمایی اتاق ها و طول و عرض هر یک از آنها، ورودی ساختمان و پنجره ها و سرویس بهداشتی و سایر محیط های مربوط به داخل ساختمان مشخص شده است و برای فهم عموم نام هر یک از اجزای ساختمان بر روی آنها درج شده است.

 

پیش نیاز های طراحی پلان:

 

قبل از طراحی پلان ابتدا کانسپت کلی بنا و خطوط بیرونی نقشه ساختمان تورفتگی ها و خطوط منحنی برای طراحی هر پلانی پیش از هز چیز مطالعات صورت میگیرد این مطالعات شامل اقلیم بنا، متریالی که قرار است در ساختمان به کار گرفته شود، جهت نور و باد و سایر عوامل طبیعی و محیطی و در نظر داشتن موقعیت زمین و.. می باشد و اجزای اصلی پلان مانند ورودی پلان، هال و پذیرایی و پله ها در ذهن معمار بایستی ترسیم شود سپس طراح پلان ابتدا شمای کلی را که در ذهن دارد بسته به سبک معماری بنا بدون رعایت اسکیل (مقیاس) بر روی کاغذ پیاده سازی وکند تا ذهنیتی کلی از طرح پلان معماری بنا داشته باشد.

 

طراحی پلان معماری ساختمان:

پس از آنکه طراح نقشه ساختمان کانسپت اصلی و شمای کلی را بر روی کاغذ پیاده سازی نمود حال با رعایت مقیاس و در نرم افزار شروع به طراحی پلان و جانمایی فضاها می کند این مراحل شامل موارد ذیل می باشد:

سایت پلان

پلان طبقات

پلان مبلمان

پلان شیب بندی بام

در این مرحله پلان ترسیم شده به نظر کارفرما می رسد و پس از تایید ایشان جزئیات پلان شامل ستون گذاری ها، آکس بندی و جانمایی داکت های تاسیسات مکانیکی و الکتریکی و لی آوت (lay out) وبزرگنمایی فضاها و.. جایگذاری می گردد.

پس از طی این موارد جهت اجرای استاندارد پلان توسط تیم اجرا دیتیل اجرایی پلان نیز طراحی میگردد به عنوان مثال دیتیل وال سکشن    (wall section)  ساختمان شامل پوشش داخل و خارج دیوار و دیتیل پنجره ها و ناودانی ارائه می شود.

 

اصول طراحی پلان نما

اصول طراحی پلان ساختمان در واقع به تقدم و تاخر هر یک از مراحل کار در طراحی پلان تمرکز دارد. بایستی دقت داشت که این مراحل طراحی بنا کهدر اینجا منظور از مراحل طراحی بنا طراحی نقشه یا پلان جهت ساخت بنا می باشد می بایستی به ترتیب صورت پذیرند. گرچه در شرایط اجرای پروسه ساخت بعضا تقدم و تاخر یک یا چند فاز ممکن است جابجا شود اما در هر روی کلیه فازهای طراحی باید اجرا شوند و این امری ضروری است.

نکاتی که درباره آنها صحبت کردیم الزامات ترسیم پلان های معماری هستند که به ترتیب ذیل آنها خواهیم پرداخت.

دیوارها

ضخامت دیوارها

باربر بودن یا نبودن دیوارها

تفاوت ضخامت دیوارهای داخلی و خارجی

جان پناه، نرده ها و دست اندازها

پنجره ها و درب ها

که تعداد و مشخصات کلیه موارد فوق باید در طراحی پلان موقعیت ذکر شده باشند.

 

مراحل طراحی پلان:

پیش از هر چیز باید بدانیم ترسیم پلان بنا تماما به یک شیوه انجام نمیگیرد و هر یک اصول و مراتب خاص خود را دارد به عنوان نمونه طراحی پلان یک ویلا یا یک پروژه تجاری با طراحی پلان مسکونی متفاوت است ما در اینجا برای سهولت کار به مراحل طراحی پلان مسکونی میپردازیم.

 

مراحل طراحی پلان مسکونی

به جهت هر چه کاربردی تر بودن این مقاله مراحل طراحی پلان مسکونی را برای یک آپارتمان چهار طبقه تک واحدی در نظر می گیریم بنابراین روندی را که در ادامه مطلب مشاهده می نمایید با این فرض در نظر گرفته شده است.

جانمایی

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه