طراحی مطب و کلینیک

ویژگی های طراحی مطب و کلینیک پزشکی

با پیشرفت علم فروش و جلب رضایتمندی مشتریان تقریبا تمامی عرصه هایی که به نوعی در آن بحث کسب درآمد مطرح است به یده یک بیزنس و بنگاه اقتصادی در آمده و بحش پزشکی نیز از این قاعده مستثنی نیست طراحی مطب و کلینیک پزشکی  در حال حاضر از ساخت و معماری یک فضا با قابلیت های فیزیکی مناسب جهت استقرار افراد در مطب دندانپزشکی یا ... به فضایی جهت جلب مخاطب تبدیل شده است.

رقابتی شدن ویژگی عصر امروزی است، امروزه در دنیا همه چیز رقابتی است. طراحی مطب ، طراحی کلینیک، نیز خارج از این رقابت نیستند.تاکنون با خود اندیشیده اید که چرا در بعضی از مطب های پزشکی یا در بعضی از کلینیک های پزشکی فضاها مطابق انتظار همیشگی شما نیست چرا در طراحی مطب و کلینیک از مواردی ماندد آکواریوم، رنگ های شاد، وسایل بازی کودکان، سیستم روشنایی و نورپردازی خلاقانه، محیط جذاب و صمیمانه، مجلات و روزنامه های جالب توجه، خدمات پذیرایی متفاوت، نصب تابلوها و پوسترهای نقاشی، گل و گیاه و ... استفاده می شود؟ آیا هزینه کردن این امکانات که برای راحتی کاربران ایجاد شده صرفه اقتصادی دارد! و چرا پزشکان و صاحبان کلینیک پزشکی تا این حد هزینه میکنند! واقعیت اینست که در دنیای امروز هر هزینه ای که خرج می شود باید بازگشتی داشته باشد تا از نظر منطقی توجیه پذیر باشد از اینرو در بحث طراحی مطب و کلینیک نیز انتظار مالک کسب مشری بیشتر و درآمد بالاتر خواهد بود به گونه ای که رضایت طرفین را در بر داشته باشد و به قول معروف وضعیت برد-برد (Win-Win) داشته باشد در این حالت مخاطبین از امکانات رفاهی گستره بهره میبرند و مالک مطب و کلینیک پزشکی هم به سود بیشتری دست میابند. 

 

مراحل طراحی مطب و کلینیک پزشکی

درطراحی مطب و کلینیک مدرن و به روز صرفا به جنبه فیزیکی طراحی داخلی یا طراحی دکوراسیون مطب فکر نمی شود. طراحی مطب پزشکی بایستی به گونه ای خلاقانه انجام شود که مخاطب احساس یک فضای تکراری در محیط های پزشکی که یاد آور فضای بیمارستان است را نداشته باشد .بیمار پس از مراجعه به کلینیک پزشکی با طراحی متفاوت روبرو خواهد شد. بیمار باید پس از دیدن طراحی مطب یا کلینیک پزشکی، حس بیمارستان را از ذهن خود خارج کند و نظرش به طراحی معمماری مطب و تزییناتی که برای طراحی داخلی مطب در نظر گرفته شده جلب شود و با طراحی معماری مطب و کلینیک ارتباط برقرار کند و احساس راحتی کند،در این حالت ضمن همکاری کامل جهت درمان از حس بد بیماری نیز می کاهد ضمن اینکه کمک میکند زمان انتظار کمتر به نظر برسد چرا که شخص در هنگام حضور در فضایی که چیزی برای ارائه ندارد مدام به ساعت خود مینگرد تا زمان بگذرد حال آنکه هر چه در طراحی دکوراسیون مطب خود بکوشی توجه بیمار را به آن جاب نموده اید و زمان انتظار برای شخص کمتر احساس می گردد.

 

طراحی مطب و کلینیک به شیوه علمی

طراحی مطب و کلینیک به صورت علمی و با کمک از علم طراحی معماری کمک شایان ذکری در رفع محیط های کسل کننده پزشکی و بی انرژی و حنثی بودن مراکزی چون مطب و کلینیک خواهد نمود و با طراحی علمی محیط کمک گرفتن از زیبایی شناسی و رنگ شناسی در طراحی و عدم استفاده از رنگ های تنش زا در طراحی مطب و کلینیک  این دست فضا ها تبدیل به محیطی دلپذیر و صمیمانه خواهد شد و بیمار در حین انتظار احساس بدی نخواهد داشت.همچنین ترس و اضطراب برخی از مراجعه کنندگان حین مراجعه به مطب و کلینیک توسط طراحی دکوراسیون مطب برطرف می گردد.همچنین فضای طراحی مطب و کلینیک  باید از جنبه روحی و فضای حاکم بر محیط مطب و کلینیک پزشکی کنترل شود و طراحی مطب تا جای ممکن دارای فضای گرم و شاد باشد و سهمی در ایجاد تجربه ای نو در بیماران و مراجعه کنندگان داشته باشد به نحوی که علاوه بر خدماتی که دریافت میکنند تمایل به حضور دوبار ه در محیط را داشته باشند. در طراحی مطب و کلینیک جنبه روحی طراحی مطب پزشکی بسیار حائز اهمیت است و در کل باید حس امید و سلامتی در بیمار شکل بگیرد.

 

 طراحی داخلی مطب دندانپزشکی

در بحث تخصصی طراحی فضاهای پزشکی یکی از بیشترین تقاضا ها مربوط به طراحی داخلی مطب دندانپزشکی است که با پیشرفت امکانات روز به روز خدمات ارائه شده در این بخش متنوع تر شده و متعاقب آن تعداد مراجعه کنندگان نیز فزونی میابد طراحی مطب دندانپزشکی به واسطه حضور دستگاه های مخصوص مثل یونیت های دندانپزشکی، اتاق عکسبرداری و جراحی و.. نیاز به فضایی دارد تا به شکل استاندارد بتواند تمامی نیاز ها را جبران کند از این رو نقش طراحی داخلی بسیار پر رنگ حواهد بود از نقطه نظر جلوه و انعکاس داخلی نیز با طراحی دکوراسیون داخلی مطب دندانپزشکی باید کوشید تا جای ممکن یک اتمسفر زیبا، چشم نواز و تمیز و بهداشتی را تداعی کرد جانمایی صندلی های انتظار و موقعیت آن نسبت به کانتر مطب، امکان مشاهده تصاویر و انتخاب مجلات و پذیرایی و.. نیز حتما در دستور کار خواهد بود نکته دیگر برای طراحی مطب دندانپزشکی ایجاد اتاق های ایزوله عایق صداست چرا که در صورت وجود سر و صدا به علت حساسیت کار دندانپزشکی امکان انجام کار برای پزشک میسر نخواد بود در قسمت طراحی داخلی مطب دندانپزشکی در آوردن ورودی ها و خروجی و عدم تداخل محیط های مختلف با یکدیگر نیز از سایر مواردیست که باید مد نظر قرار گیرد و در شکل کلی طراحی مطب دندانپزشکی نیز بهتر است این هارمونی موجود دز طراحی داخلی مطب که با دکوراسیون داخلی خو گرفته با محیطهای خارجی مثل نمای ساختمان مطب دندانپزشکی همسو باشد و ازاینرو بهتر است در طراحی نمای ساختمان پزشکی نیز هنگام طراحی مطب دندانپزشکی تغییرات لازم صورت گیرد.

 

طراحی دکوراسیون داخلی کلینیک پوست و مو

 بسته به فیلد کاری هر کلینیک پزشکی طراحی دکوراسیون مطب متفاوت خواهد بود در کلینیک های پوست و مو نیز تعبیه فضا های اختصاصی برای خدمات به مخاطبین در نظر گرفته میشود همچنین در استفاده از نورپردازی و رنگ آمیری مطب کاربری و خواسته اصلی حتما لحاظ خواهد شد.

کلینیک های پوست مو به واسطه خدمات متفاوتی که ارائه می نمایند نیازمند ایجاد بستر های بعضا تاسیساتی خاص خود هستند که حتما باید در نقشه های اولیه که جهت طراحی و اجرا فراهم می شوند این موارد دخیل شده باشند تا در آینده و در حین پروسه اجرا به مشکل بر نخوریم از دیگر موارد مورد نیاز نصب ups ها و استبلایز ها برای جلوگیری از نوسان برق به واسطه کاربرد دستگاه های لیزر است که بایستی دز طراحی ما امده باشند همچنین اتاق مربوط به لیزر باید کاملا ایزوله طراحی شود تا از آسیب رسانی آن به مراجعه کنندگان جلوگیری به عمل آید.

 

 

 

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه