برگ سبز معماری و برگ تعهد نظارت

برگه معماری چیست؟

برای دانستن بهتر اینکه برگه های معماری چه هستند و چه کاربردی دارند و اصلا وجود آنها چه کمکی به یک پروژه معماری میکند در این مطلب به شکل بنیادی از ابتدا توضیح خواهیم داد تا این مطلب برای متقاضیان و همینطور دانشجویان رشته معماری که اغلب اطلاع دقیقی از آن ندارند روشن شود.

برای اینکه یک کیس معماری مانند ساخت یک آپارتمان از ابتدا استارت بخورد نیاز به دستور نقشه و جواز ساخت داریم برای اخذ این دو نیز بایستی به دفاتر خدمات شهرداری مراجعه کنیم اما قبل از آن مهندس معمار طراحی پلان های معماری را انجام می دهد که به انظمام آن برگه سبز معماری نیز آمده، کارکرد برگه سبز معماری در این مرحله برای ضمانت پلان هاست که توسط یک مهندس معمار تعهد داده میشود که کلیه نقشه ها مطابق با مقررات ملی ساختمان طراحی شده اند و در صورت مغایرت مهندس معماری که برگه سبز معماری خود را ضمیمه پلان ها کرده پاسخگو خواهد بود در واقع برگ سبز معماری این تضمین را به ارگان ناظر بر ساخت و ساز شهری می دهد که کار به شیوه درست و اصولی پیش میرود.

پس از طی این مراحل و تصویب نقشه ها جواز ساختمان صادر می گردد سپس مهندس سازه به همراه مهندس طراح تاسیسات (برق و مکانیک) طبق پلان های معماری شروع به طراحی سازه و طراحی تاسیسات ساختمان میکنند.

مهندس سازه پس از طراحی سازه برگ سبز محاسبات را جهت تضمین تطابق کار با مقررات ملی در هر بار ارسال به دفاتر خدمات ضمیمه می کند. برگ سبز محاسبات تایید رعایت اصول قانونی قوانین ملی ساختمان خواهد بود. این روند برای برگ سبز تاسیات نیز به همبن منوال است برگ سبز تاسیسات شامل هر دو رشته یعنی برگ سبز تاسیسات برق که بر سیم کشی و کار های الکتریکی استوارست و برگ سبز تاسیسات مکانیکی شامل داکت ها و رایزر ها و.. می باشد. طراح تاسیسات در هر باری که نقشه های تاسیسات ساختمان را به دفاتر ارسال میکند برگ سبز تاسیسات معماری را برای صحه گذاری بر کار خود ضمیمه خواهد کرد.در نهایت به شرط صحت کلیه موارد پروانه ساخت صادر میگردد.

در قانون جدید از زمان صدور پروانه یک ماه فرصت دارید که تاییدیه طراحی نمای ساختمان را اخذ کنید البته این قانون بسته به هر شهر متفاوت است ولی در شهری مثل تهران لازم الاجراست. پس از اخذ تاییدیه نما از کمیته نمای شهرداری کار اجرای ساختمان آغاز میشود. 

با آغاز عملیات اجرای ساختمان یک یا چند ناظر(بسته به مشخصات بنا) از طرف سازمان نظام مهندسی برای پروژه معرفی خواهند شد که ناظر طبق برگ سبز تعهد نظارت بر اجرای درست کار نظارت میکند و هر گونه خطا در اجرا به عهده ناظر و درستی آن نیز توسط برگ سبز تعهد نظارت تضمین خواهد شد.

برگ سبز معماری و دیگر برگ سبز ها که شامل برگ سبز تعهد طراحی معماری، برگ سبز محاسبات، برگ سبز تاسیسات برق و برگ سبز مکانیک می باشند و همچنین برگ سبز تعهد نظارت تهیه نقشه های معماری و برگ سبز طراحی معماری در ابتدای تشکیل پرونده در دفتر خدمات برای صدور جواز یا پروانه ساختمانی به مثابه یکی از مدارک مورد نیاز توسط شرکت های معماری و ساختمان واجد صلاحیت ارائه می گردد. برگ سبز  تعهد نقشه های معماری و برگه سبز معماری به همراه نقشه های معماری باید مهر شود و توسط شرکت معماری و ساختمان مربوطه برای استعلام در سیستم شهرداری به دفتر خدمات مربوطه تحویل داده می شود.
مرحله بعد تحویل برگ سبز تعهد نظارت ، برگ سبز محاسبات و برگ سبز تاسیسات می باشد که پس از تایید نقشه های معماری و صدور فیش عوارض توسط شهرداری به همراه نقشه های محاسبات و تاسیسات برق و مکانیک توسط شرکت های دارای صلاحیت معماری و ساختمان برای استعلام در سیستم شهرداری، تحویل دفتر خدمات داده و در مرحله بعد نقشه های مربوطه برای انجام مراحل بعدی صدور جواز باید بررسی شوند.


نمونه برگ سبز تعهد معماری

برگ سبز تعهد معماری    برگ سبز تعهد معماری 

 

شرکت معماری فراکارنو دارای امتیازاتی می باشد که قادر به ارائه این خدمات جهت طی مراحل جواز ساختمان و صدور جواز ساختمانی می باشد:

  - برگ تعهد معماری+ نقشه های معماری فاز 1 و 2 معماری
 - برگ تعهد محاسبات+ نقشه های فاز 1 و 2 محاسبات
 - برگ تعهد تاسیسات برق و مکانیک+ نقشه های فاز 1 و 2 تاسیسات برق و مکانیک
 - برگ تایید استحکام بنا و برگ اتمام عملیات ساختمانی
 - برگه مجری
 - مطالعات ژئوتکنیک خاک (تیپ 2 و 3)

 

 

 

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه