طراحی ویلا

طراحی ویلا یکی از مباحث پرچالش امروزی در بحث طراحی معماری در کشور می باشد. برای درک هر چه بهتر نحوه طراحی ویلا ابتدا به تعریف ویلا می پردازیم. ویلا ساختمانی است که از اضلاع گوناگون قابل رویت بوده و دارای نمای طراحی شده از سمت هر یک از اضلاع ساختمان می باشد. اغلب ویلاها در خارج از شهرهای بزرگ و یا در مناطق خوش آب و هوا ساخته می شوند. طراحی ویلا در داخل شهر به ندرت پیش می آید که متناسب با ضوابط شهری هر شهر متغیر می باشد. در طراحی ویلا اغلب ساختمان ویلا دارای یک مجاورت مرکزی و در اطراف توسط باغچه ها و آب نماها و گیاهان و درختان احاطه شده است.

سابقه تاریخی ویلا را اغلب به امپراطوری رم باستان نسبت می دهند گرچه در امپراطوری ایران نیز سبک و سیاق ساختمان ها به خصوص ساختمان های اشراف و پادشاهان  به شیوه ساخت ویلا بوده است. امروزه در ایران و در فرهنگ عامیانه جاری به ساختمان های یک طبقه تا سه طبقه با دید از چهار طرف و داشتن حیاط سرسبز ویلا گفته می شود ضمن اینکه با توجه با استقرار اکثر ویلاهای ایران در شمال کشور سقف شیروانی (شیب دار) به یکی از مولفه های طراحی ویلا در اذهان عوام تبدیل گشته است. اما از نقطه نظر معماری ، طراحی ویلا به شرایط والمان های متفاوتی وابسته بوده و در طراحی ویلا باید موارد متعددی را لحاظ نمود. المان هایی مانند سبک معماری ویلا ، شرایط جغرافیایی و آب و هوای منطقه ، میزان تابش آفتاب در منطقه ، میزان تابش آفتاب در منطقه ، شرایط استحکامی زمین ، شرایط منطقه از نظر بادخیزی و ... از مهمترین ارکان طراحی ویلا می باشد.

در بحث سبک ویلا ، معمولا ویلاها به دو سبک مدرن و کلاسیک تقسیم بندی می شوند. در طراحی ویلا بسته به اینکه ویلا به صورت دوبلکس یا طبقات کمتر و بیشتر طراحی و ساخته شود مباحث مربوط به دکوراسیون داخلی ویلا تغییر می کند. مواردی که در طراحی داخلی ویلا باید بدان اهتمام داشت ، تناسب بین فضاهای داخلی و خارجی ویلا ، ترکیب رنگ بندی ، مصالح مورد استفاده ، محوطه سازی ویلا ، استخر ، فضای سبز و ... می باشد که در صورت عدم ترکیب هر یک از موارد طراحی ویلا به صورت کامل صورت نخواهد پذیرفت.

 

 

 

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

2667 63 77 021

5449 63 77 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه