پتینه

پتینه در واژه لغت انگلیسی (patina ) می آید و در معنی اصلی پتینه به پوشش نازک بر سطوح فلز است مانند سطوح زنگ زده فلزات می باشد که نشان از قدمت و کهنگی آنها می باشد.

پتینه کاری هنری است که با استفاده از انواع رنگ های دکوراتیو و به کارگیری ابزار مخصوص تلفیقی از هنر نقاشی و نقاشی ساختمان می باشد که به خلق یک اثر دلنشین و زیبا و کاملا مطابق با ذائقه کاربر می انجامد. تفاوتی که در پتینه کاری و اجرای سایر متریال ساختمانی وجود دارد این است که پتینه در واقع خلق اثری است که کاملا وابسته به نظرات متقاضی و پیمانکار می باشد، در سایر موارد متقاضی صرفا باید طرحی از طرح های موجود در زمینه متریال ساختمانی را انتخاب نماید اما در خصوص پتینه با توجه به اینکه در اینجا با خلق هنر روبرو هستیم هرآنچه که متقاضی تقاضا کند قابل اجرا و پتینه کاری می باشد از نقوش و طرح های سنتی و ایرانی پتینه گرفته تا پتینه کاری های مدرن و پست مدرن از ایجاد طرح های پتینه کاری حجمی و سرتاسری تا طرح های پتینه اختصاصی و جانمایی شده، مکان های خاص کلیه این موارد قابل اجرا و پتینه کاری می باشد.

اجرای پتینه بر روی چوب، دیوار، سقف و ... انجام می پذیرد. در اجرای پتینه روی دیوار که امری رایج و متداول است دیوار ساده تبدیل به یک منظره زیبا و چشم نواز می شود. در هنر پتینه کاری رعایت رنگ آمیزی متناسب با طرح ها یکی از اصول بنیادین است همچنین پتینه به صورت ساده و برجسته قابل اجرا می باشد.

در پتینه کاری برجسته از خمیر یا تکسچر جهت حجم دهی به طرح های مورد استفاده در پتینه کاری استفاده می شود.

 

یکی از کاربردهای متداول پتینه در حال حاضر استفاده از پتینه به جای رنگ آمیزی ساختمان می باشد. نقاشی ساختمان توسط رنگ های مختلف مانند بلکا و ... در موارد بسیاری امروزه جای خود را به هنر پتینه کاری داده است. در پتینه کاری، شما علاوه بر رنگ آمیزی محیط امکان خلق یک اثر هنری مطابق با سلیقه و طراحی کلی دکوراسیون محل را در اختیار خواهید داشت و در واقع پتینه علاوه بر رنگ آمیزی ساختمان امکانات دیگری را در اختیار شما قرار می دهد و باید پتینه را به چشم نوعی نقاشی ساختمان با قابلیت های بیش از پیش دانست.

همچنین با کمک گرفتن از انواع نقوش و شکل های مختلف هنری در کنار هنر پتینه کاری شما می توانید مکمل خوبی برای نمایش فضای خود داشته باشید به طور مثال استفاده از موتیف های سقفی و بهره جستن از ورق های طلایی در کنار رنگ زکینه با پتینه کلاسیک جلوه بسیار زیبا و پر زرق و برقی به طراحی داخلی ساختمان شما خواهد داد یا در طرح های کلاسیک استفاده از کهنه کاری در قاب های گچ کاری شده فضای کلاسیک اشرافی را  در کنار سایر اکسسوار سنتی و کلاسیک مانند انواع آباژور ها یا کنسول ها و.. به طراحی دکوراسیون داخلی شما خواهد بخشید.

 

 

 

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه