طراحی محوطه و فضای سبز و بام سبز

خانه های دارای حیاط و ویلاها همیشه توسط طراحی محوطه و نوع فضای سبز آنها در بدو ورود چشم بیننده را متوجه خود می نماید از این رو طراحی محوطه حیاط در خانه و ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است.استفاده از طراحی استخر  در حیاط ویلا یا خانه، استفاده از کفپوش سنگ (سنگ فرش) ، چمن کاری و گل کاری محوطه، استفاده از مجسمه، احداث انواع آلاچیق ها از مهم ترین آیتم های طراحی محوطه و فضای سبز می باشند.

با توجه به اینکه طراحی محوطه ساختمان در بدو ورودی ساختمان آغاز می شوند در واقع آغاز داستان طراحی ساختمان می باشند.جهت هرچه زیبا شدن ساختمان اغلب افراد اقدام به طراحی محوطه و اجرای محوطه سازی ، چمن کاری و گل کاری در حیاط منزل خود می نمایند که این امر با توجه به آلودگی روزافزون شهرها کمک خوبی در راستای حفظ منظر طبیعی محیط زیست انسان می باشد. محوطه سازی در حیاط و پشت بام (روف گاردن) صورت می گیرد. در طراحی محوطه سازی و طراحی فضای سبز تولید اکسیژن توسط فضای سبز طراحی شده یکی از هدف های طراحی محوطه می باشد.

محوطه سازی ساختمان کمک به ایجاد فضای مفرح و دلنشین برای ساکنان و نیز زیباسازی ساختمان با ایجاد فضای سبز متناسب با ساختمان یا ویلا در حیاط، دیوارها، پشت بام، بام سبز و ... دارد.

در بحث طراحی محوطه، فضای سبز و بام سبز (روف گاردن) همواره با گیاهان سروکار داریم.در انتخاب نوع گیاهان علاوه بر علایق شخصی و زیبایی از منظر زیستی نیز باید به محیط گیاه و شرایط رشد و نمو و همچنین تاثیر اکولوژی محیط بر روی گیاهان نیز پرداخت تا طراحی محوطه و فضا و بام سبز از عمر خوبی برخوردار شود. استفاده از وسایلی مانند باربیکیو، برکه، نهر، درخت کاری، رواق، بام سبز (روف گاردن) و... از مواردی است که در بحث محوطه سازی و بام سبز ساختمان یا ویلا از اهمیت بالایی برخوردار است.

در طراحی محوطه و فضای سبز و بام سبز چیدمان هریک از آیتم ها جهت اجرای محوطه سازی (لنداسکیپ) بسیار حائز اهمیت می باشد.

چیدمان و جانمایی گیاهان، استخر، آلاچیق و ... باید در مرحله طراحی محوطه و طراحی بام سبز دیده شود و در زمان اجرای محوطه سازی مطابق با طراحی محوطه و فضای سبز و همچنین بام سبز ساختمان صورت پذیرد.

از بخش های دیگر حائز اهمیت در طراحی محوطه و محوطه سازی فضای سبز و احداث بام سبز استفاده از خاک مناسب جهت رشد گیاهان می باشد.

در انتخاب مصالح ساختمانی جهت استفاده در احداث بام سبز، محوطه سازی و طراحی فضای سبز ویلا یا ساختمان باید در نظر داشت برخی از مصالح ساختمانی جهت طراحی محوطه اختصاصا به این امر (محوطه سازی) تعلق دارند، مانند انواع سنگ فرش ها، آلاچیق ها، چوب های مصنوعی و طبیعی، آبنما، مجسمه، فلاور باکس و.. که به اشکال و طرح های مختلف در طراحی محوطه ساختمان به کار میروند.

به طور کلی سایر موارد مهم در ایجاد بام سبز ساختمان، محوطه سازی و طراحی فضای سبز شامل:

طراحی و ساخت و اجرای المان ها (آلاچیق، رواق، برکه، آبنما، استخر، باربیکیو و...) می باشد که با توجه به شرایط ساختمان یا ویلا در چیدمان طراحی محوطه و فضای سبز ویلا یا ساختمان در نظر گرفته می شوند.

شرکت معماری فراکارنو با سابقه طراحی محوطه سازی ساختمان در فرم ها و سبک های متنوع و اجرای محوطه سازی آماده اجرای پروژه های طراحی محوطه، سنگ فرش، روف گاردن (بام سبز) و.. میباشد.

 

بام سبز (روف گاردن)

روف گاردن یا بام سبز به بامی گفته میشود که سرتاسر یا بخشی از ان توسط پوشش گیاهی پوشیده شده باشد در زندگی شهری و آپارتمانی شهرها برای انس و انسان با طبیعت ایده ایجاد پوشش گیاهی بر روی بام ساختمان ها به نام روف گاردن یا به فارسی بام سبز به وجود آمده برای ایجاد روف گاردن یا بام سبز نیاز به مجموعه عملیاتی بر رو بام ساختمان داریم ابتدا برای ایجاد یک سطح شیب دار برای خارج شدن آب حاصل از آبیاری گیاهان از روف گاردن سطح بام سبز ساختمان را شیب بندی میکنیم سپس سطح بام سبز را توسط متریال مخصوص ایزوله کرده این ایزولاسیون مانع از رشد ریشه گیاهان و نفوذ به سقف ساختمان شده و همچنین در برابر نفوذ رطوبت از سطح بام سبز یا روف گاردن به ساختمان جلوگیری میکند برای اجرای روف گاردن سیسنم زهکشی برای خروج آب و رطوبت نیز بر سطح روف گاردن یا بام سبز ایجاد شده، سایر الزامات در اجرای روف گاردن شامل خاک مخصوص کشت با وزن پایین در حالت مرطوب، ایجاد فیلتر های مختلف ضد رشد ریشه گیاه و فیلتر ضد رطوبت بر سطح روف گاردن نیز اقدامات دیگر جهت ایجاد روف گاردن به شمار می رود.

اما اجرای روف گاردن و بام سبز محدود به کاشت گیاهان نیست برای تکمیل روف گاردن از انواع آبنما ها و برکه ها، ایجاد آلاچیق و کاشت چمن و.. کمک گرفته میشود همچنین میتوان از سنگ فر بر روی سطح بام سبز و روف گاردن نیز به منظور محوطه سازی کمک گرفت برای هر چه زیباتر شدن بام سبز یا روف گاردن ساختمان با نو رپردازی روف گاردن و بام سبز ساختمان خود جلوه ی زیبا و آرامش بخش به محیط زنگی خود میبخشید.

 

 

 

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

2667 63 77 021

5449 63 77 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه