طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز

طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز

 

طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز 

با گسترش شهرهای بزرگ و در هم تنیده شده بافت شهری و از بین رفتن باغ و باغچه و حیاط در معماری ساختمان های قدیمی شهرها و گسترش آپارتمان نشینی و استفاده از هر مفری برای ساخت منزل، انسان روز به روز از محیط طبیعی که هزاران سال در آنها رشد و نمو یافته و بخش بزرگی از ساختاری وجودی اش از زندگی در دل طبیعت تشکیل شده دور می گردد از این رو طراحان معماری ساختمان هر روز در پی کشف ایده های جدیدی هستند تا این گسستگی از طبیعت را به حداقل برسانند طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز یکی از این ایده های معمارانه است که برای نزدیکی زندگی بشر مدرن به طبیعت طراحی و در نظر گرفته شده است هدف و کانسپ وجودی روف گاردن به کارگیری گیاهان در محیط زندگی و کار است تا از عوارض و پیامد های منفی زندگی ماشینی بر جنبه های مختلف زندگی بشر کاسته شود در ادامه مطلب که توسط تیم معماری شرکت فراکارنو تهیه و منتشر شده است به جنبه های مختلف طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز خواهیم پرداخت امیدواریم تا انتهای این بحث با ما همراه باشید.

 

طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز

 

مراحل اجرای روف گاردن یا بام سبز

در زمان اجرای روف گاردن یا باغ سبز دو مرحله اصلی پیش روی ما است:

در مرحله اول عملیات زیرسازی شامل شیب بندی و ایزولاسیون جهت جلوگیری از نفوذ آب اجرا می شود در این گام ابتدا شیب مناسب در جهت تخلیه آب تعیین گردیده تا آب حاصل از آبیاری گیاهان در راستای مشخصی حرکت و از سطح روف گاردن خارج گردند در ادامه جهت عایق بندی کف روف گاردن با استفاده از مواد پلیمری مخصوص مانند پلی اورتان ها سطح کف در برابر حرکت ریشه گیاهان به سمت پایین و نفوذ آب به ساختمان کاملا ایزوله شده و سپس تجهیزات زهکشی برای هدایت آبهای سطحی بر روی عایق کف اجرا شده و سپس خاک مخصوص به همراه پوشش های مخصوص جلوگیری کننده از گسترش ریشه گیاهان بر روی تجهیزات زهکشی پیاده میشود و در این بخش مرحله اول که مربوط به قسمت سبز بام بود به اتمام می رسد.

 

طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز

 

مرحله دوم از اجرای روف گاردن یا بام سبز مربوط به بخشی است که سایر المان های مربوط به باغ سبز یا روف گاردن در آن احداث خواهد شد چرا که همان گونه که میدانیم در طراحی روف گاردن یک ویلا و یا پنت هاوس تمام بخش های بام سبز از گیاهان پوشیده نشده و بخش هایی برای نشیمن و باربیگیو و مسیر پیاده روی و آب نما و الاچیق و.. نیز در نظر گرفته می شود.

بنابراین در بخش دوم از مراحل اجرایی بام سبز به اجرای طراحی پلان محوطه سازی (لنداسکیپ) می پردازیم و همانند آنچه در بناهای با کاربری های مختلف مانند طراحی محوطه و لنداسکیپ ویلا یا آپارتمان و برج باغ و.. صورت می گرفت در هر بخش با توجه به سبک و شیوه معماری و کاربری خاص خود نسبت به اجرای محوطه سازی اقدام می نماییم.

 

طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز

 

روف گاردن چه مزایایی دارد و برای کدام ساختمان ها مناسب است

طراحی و اجرای روف گاردن یا باغ بام یا بام سبز تقریبا هیچ محدودیتی برای ساختمانها ندارد و از انجایی که دارای مزایای بیشماریست شهرداری ها سعی بر آن دارن که با ارائه مشوق هایی بر اجرای هر چه بیشتر روف گاردن در سازه های شهردی بیفزایند در ادامه به مزایای ایجاد روف گاردن در بستر شهری می پردازیم

اولین فایده بام سبز ایجاد عایقی بر روی بام هر ساختمانی است بدین شکل که در تابستانها با توجه به لایه ایزوله کننده کف و خاک موجد بر روی آن، مانع انتقال حرارت به طبقات زیرین شده و در زمستانها نیز همین کار را در برابر برودت و سرما می انجامد.

فایده دیگر باغ سبز جلوگیری از جذب نور خورشید توسط ساختمان است که این امر خود در کمک به عدم گرمایش سطح زمیت و تغییرات آب و هوایی تاثیر گذار است.

طراحی برج باغ یا باغ بام و یا بناهای سبز به شکل موثری در ایجاد روحیه مثبت و پر انرژی و افزایش امید به زندگی ساکنان تاثیر دارد و طی بررسی ها مختلف وجود باغ بام ها در کاهش افسردگی و خودکشی به شدت مثمر ثمر بوده است.

وجود روف گاردن ها به زیبایی منظر شهری منجر شده  و همچنین طول عمر بنا را افزایش می دهد از طرفی باعث هدایت آبهای سطحی حاصل از بارش باران شده و با کاهش دی اکسید کربن و تولید اکسیژن بیشتر به کاهش آلودگی هوای شهر کمک می کند.

طراحی و اجرای روف گاردن یا بام سبز

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه