طراحی پلان محوطه سازی (لنداسکیپ)

 

طراحی پلان محوطه (لنداسکیپ)

 

طراحی پلان محوطه سازی لنداسکیپ

پلان یا نقشه طراحی محوطه یا لنداسکیپ که به آن نقشه پلان محوطه سازی هم گفته می شود در واقع برشی است که به صورت شماتیک در راستای افقی و دید از بالا در نظر گرفته میشود تا جزئیات و و مشخصات کلی نقشه محوطه سازی هر چه بیشتر برای کاربر مشهود باشد تا بتواند درک درستی از آنچه در پایان پروژه محوطه سازی قرار است اجرا شود داشته باشد.

در طراحی پلان محوطه سازی نوع کاربری ساختمان بسیار مهم است برای مثال طراحی فضای سبز محوطه یک اپارتمان به دلیل مشاع بودن فضا، با طراحی محوطه و فضای سبز باغ یا ویلا که کاملا کاربرد شخصی دارد متفاوت است علاوه بر این آیتم دیگری که در پلان لنداسکیپ تاثر گذار است متراژ فضای سبز بناست هر چه متراژ محوطه سازی باغ یا باغچه و ویلا بیشتر باشد کار بیشتری می توان انجام داد و از مواردی چون  فواره مصنوعی، آلاچیق، آبنما، حوض و نیمکت، دیوار سبز و.. افزون تری نیز می توان بهره جست از طرفی هر چه پلان محوطه سازی بزرگتر باشد کارایی آن نیز فراتر می رود مثلا در طراحی ویلا بخشی از ویو و منظره بنا مربوط به محوطه سازی فضای سبز است و در نقشه ساختمان پنجره ها و تراس رو به محوطه فضای سبز تعیین می گردد.

در معماری امروز فضای سبز یک ساختمان تنها با محوطه سازی محدود نمی شود و در بخش های مختلفی مانند روف گاردن و تراس گاردن نیز کار طراحی پلان و محوطه سازی صورت می پذیرد که به این نوع از ابنیه به صورت ساختمان های ارگانیک طراحی و اجرا می شوند به گونه ای که در طراحی نقشه محوطه آنها با استفاده از فرم و رنگ و عناصر موجود در طبیعت شکل و شمای ارگانیکی به ساختمان تزریق می گردد که این امر از ابتدا با هم پوشانی فضای سبز در قسمت های مختلف ساختمان و نه فقط محوطه در نظر گرفته میشود.

 

جهت دیدن نمونه کارهای شرکت معماری فراکارنو در زمینه طراحی پلان محوطه اینجا کلیک کنید

 

طراحی پلان محوطه سازی آپارتمان مسکونی

در ترسیم پلان محوطه ساختمان مسکونی با توجه به توضیحاتی که در بخش قبل داده شد مبنی بر مشاع بودن فضای سبز ساختمان طراحی به گونه ای صورت می پذیرد که تمامی ساکنین امکان استفاده از  محوطه سازی باغچه یا فضای سبز و باغ ارایی را داشته باشند و امکان تجمعات چند نفره در حیاط ساختمان توسط نیکت یا آلاچیق های نسبتا بزرگ وجود داشته باشد از سوی دیگر نوع شمالی یا جنوبی بودن بنای مسکونی در طراحی لنداسکیپ مسکونی بسیار حائز اهمیت است چرا که در هر حالت پلان محوطه سازی ساختمان مسکونی ما دچار تغییرات ماهوی خواهد شد.

در پلان فضای سبز محوطه ساختمان مسکونی و اپارتمان ها ی شمالی طراحی پلان لند اسکیپ بر اساس جانمایی ورودی های پیاده و سواره ساختمان و مسیر پیاده روی تا ورودی اصلی ساختمان اجزای اصلی خواند بود و سایر اجزا مانند باغچه ها و بکار گیری گل و گیاه بر این مبنا در پلان جایگذاری می شوند. حال آنکه در پلان لنداسکیپ ساختمان مسکونی جنوبی با این دست از عوامل روبرو نیستیم و معمار دست بازتری برای ترسیم پلان محوطه دارد زیرا در بناهای دارای موقعیت جنوبی فضای محوطه خصوصی تر خواهد بود و محل عبور و مرور ساکنین و میهمانان متفاوت خواهد بود از اینرو مساحت بیشتری را می توان به استفاده از آیتم های طراحی فضای سبز مانند محیط نشیمن آلاچیق و نیمکت و باغچه و گیاهان و.. اختصاص داد.

 

 

طراحی پلان محوطه سازی ویلا

در طراحی پلان محوطه سازی ویلا به دلیل کاربری متفاوت ویلا نسبت به ساختمان مسکونی که برای استراحت و تفریح و کاربری خصوصی  کاربرد دارد بخش فضای سبز به شکل تخصصی تر روی لنداسکیپ ویلا تمرکز خواهد داشت از طرفی هم با توجه به اینکه محوطه سازی ویلا بخشی از منظره و چشم انداز ویلا را شامل می شود باید در انتخاب نوع فضاها و به کارگیری گل و گیاهان حساسیت بیشتری داشت همچنین در پلان لنداسکیپ ویلا از آنجایی که با مساحت بیشتری نسبت به لنداسکیپ مسکونی طرف هستیم امکان ایده پردازی و اجرای کارهای خاص بیشتری داریم مثلا در بخش موطه سازی ویلا می توانیم استخر روباز در نظر بگیریم یا از طراحی باغ های ایرانی به سبک معماری اصیل ایرانی بهره جوییم و انواع باغ ها مثل باغ ژاپنی و یونانی و.. استفاده کنیم همینطور در بخش های مختلف ویلا مانند روف گاردن و تراس گاردن ها نیز از عناصر طبیعی در طراحی کمک میگیریم.

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه