طراحی تاسیسات ساختمان

طراحی تاسیسات ساختمان به دو بخش تقسیم میگردد که آیتم اول طراحی تاسیسات الکتریکی ساختمان شامل: طراحی نقشه های نورپردازی، طراحی سیستم روشنایی، سیستم ارتینگ ساختمان، جانمایی کلیه وسایل الکتریکی ساختمان و تابلوهای برق، سیم کشی و راه اندازی تلفن و آسانسور همینطور منابع تغذیه، اجرای شبکه  و ... می باشد.

با داشتن نقشه طراحی تاسیسات در ابتدای امر کار برای سایر آیتمهای معماری راحت تر پیش خواهد رفت چون گستردگی تاسیسات در همه قسمتهای معماری به چشم می خورد برای نمونه در طراحی نمای ساختمان باید سیم کشی های برق و روشنایی سر در و چراغ های دیواری برای نورپردازی در معماری از قبل دیده شود یا مثلا در داکت ها و رایزر تاسیسات هم همین نوال در پیش است وقتی نقشه تاسیسات را داشته باشیم جانمایی داکت در طراحلی داخلی دیوار ها از قبل جانمایی خواهد شد. از این رو با داشتن نقشه تاسیسات الکتریکی و مکانیکی امکان مغایرت و اشتباه در اجرای ساختمان بسیار پایین می آید

بخش دیگر مبحث طراحی تاسیسات ساختمان مربوط می شود به طراحی تاسیسات مکانیکی ساختمان به طور کلی شامل: تاسیسات سرمایشی و گرمایشی، تاسیسات مربوط به فاضلاب و آب، تاسیسات استخر و سونا و جکوزی، تاسیسات آتشنشانی و اطفائ حریق و.. به در حالت جزئی تر شامل: طراحی سیستم تهویه، طراحی سیستم فاضلاب، سیستم سرمایش و گرمایش، لوله کشی ساختمان، طراحی داکت ها و رایزرها و ... می باشد.

مبحث طراحی تاسیسات ساختمان بکی از پیچیده ترین و مهم ترین مباحث مربوط به طراحی معماری ساختمان می باشد چرا که تاسیسات ساختمان برخلاف بسیاری از بخش های طراحی ساختمان در دسترس نبوده و درصورت طراحی تاسیسات به صورت اشتباه اساسِ طراحی کلی بنا تحت الشعاع قرارگرفته و هزینه های بسیار هنگفتی را پیش روی مالک بنا خواهد گذاشت.

خسارت ها و مشکلاتی که ممکن است در طراحی تاسیسات ساختمان رخ دهد اولا مربوط به نوع طراحی تاسیسات و دوم عدم رعایت استانداردها و الزامات قانونی موجود در انتخاب سیستم تاسیساتی ساختمان می باشد.دومین مشکل در حوزه طراحی تاسیسات ساختمان مربوط به نگهداری و ایمنی تاسیسات با بازدید های مشخص زمانی به ویژه در ابتدای فصول سرد و گرم سال و سرویس کردن به موقع موتورخانه ها و..  همچنین نصب غیراصولی تاسیسات ساختمان می باشد.لذا بسیار اهمیت دارد که در طراحی تاسیسات ساختمان اعم ازدوبخش تاسیساتی یعنی طراحی تاسیسات الکتریکی که بر کار های الکتریکی مانند روشنایی و تامین برق نظارت دارد و همچنین طراحی تاسیسات مکانیکی که شرح جزئیات آن ذکر شد از مهندسین باتجربه در زمینه طراحی تاسیسات ساختمان بهره ببریم و حتما رعایت الزامات و استانداردهای تدوین شده در طراحی تاسیسات را درنظر بگیریم و در انتها در مبحث نگهداری و نصب تاسیسات الکتریکی ساختمان و همچنین نگهداری و نصب تاسیسات مکانیکی  از شرکت های معتبر در این زمینه بهره گیریم.

شرکت فراکارنو باسابقه چندین ساله درزمینه طراحی تاسیسات ساختمان شامل طراحی تاسیسات الکتریکی و همینطور طراحی تاسیسات مکانیکی با رعایت کلیه اصول و استانداردهای مدرن از صرف هزینه های گزاف به جهت تعمیر تاسیسات ساختمان و همچنین مصرف بیش از حد متعارف سوخت و انرژی توسط تاسیسات الکتریکی و تاسیسات مکانیکی ساختمان جلوگیری به عمل می آورد.

عمده ترین مشکل در تاسیسات الکتریکی چه در بخش دیزاین و جه در اجرا عدم استفاده از مهندسین مجرب تاسیسات و ارائه نقشه های نهایی کار هست به این علت که در مراحل اولیه کار، نقشه های درخواستی برای صدور جواز ساختمان نیاز به دقت بالایی ندارد، برخی همین نقشه های اولیه تاسیسات را تا انتهای کار اجرا می کنند که عملا گرفتاری های جدی در زمینه نظارت و همینطور در متراژ بالای 2000 متر بحث نظام مهندسی را نیز در پی دارد. ایراد دیگری که تاسیسات مکانیکی ساختمان تلاش دارد در این زمینه راهگشا باشد مصرف بیش از حد انرژی است که به عوامل متعددی مثل درز های پرت انرژی در بنای تکمیل شده و یا مربوط به نصب و نگهداری غیراصولی از تاسیسات ساختمان که شامل زمان نصب و پس از نصب (سرویس های دوره ای) هم می گردد و همچنین استفاده از طراحی تاسیسات غیراصولی و استفاده از برندهای غیرمعتبر در این زمینه می باشد.

در نهایت اینکه طراحی تاسیسات ساختمان درمواجهه و مقابله جدی با عناصر بکر طبیعت است به این معنی که برای دفع یا کنترل ویژگی ها و شرایط طبیعت پیرامون خود ناگزیر به اجرای تاسیات ساختمانی هستیم مثلا برای مقابله با گرمای هوا در فصول سرد سال باید تهویه هوا برای ایجاد سرما داشته باشیم و بر عکس برای مقابله با سرمای هوا در فصول سرد سال بایستی تولید گرمایش کنیم. هرچه این مواجهه با طبیعت پیرامونی امان اثرات طبیعی را بیشتر تحت تاثیر قرار دهد و یا خنثی کند ما در طراحی تاسیسات خود موفق تر بوده ایم.

 

 

 

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه