طراحی داخلی پست مدرن

طراحی داخلی به سبک پست مدرن

همواره در بحث طراحی داخلی ساختمان با سبک و شیوه معماری روبرو هستیم و هر نوع طراحی بدون داشتن نشانه ها و علائم یک سبک فاقد اصالت خواهد بود چرا که سبک های معماری برگرفته از شیوه های زندگی بشر در طول قرون متمادی است و این تنوع فرمی در معماری که پیش روی ماست حاصل قرن ها زندگی انسانهاست که با پیدایش علوم مختلف ابتدا به صورت مکتوب در آمده و با انتقال این دانش از نسلی به نسل بعد و تکمیل آن سبک ها و کونه های مختلف هنری پدیدار گشته است و اینگونه نیست که صرفا در علم معماری ظهور و بروز داشته باشند بلکه به عنوان مثال معماری پست مدرن خود نشات گرفته از علوم انسانی و فلسفه پست مدرن و سپس تاثیر گرفتن هنر از علوم انسانی و سپس راه یابی این پدیده به علوم مهندسی است پس وقتی ما از طراحی داخلی پست مدرن صحبت می کنیم باید آگاه باشیم که چه دانش گران سنگی در پس ان نهفته است و سبک معماری پست مدرن و یا هر گونه و سبک دارای شناسنامه دیگری حاصل صرف نمودن چه تجربیات و تفکرات و مطالعات عظیمی است از این رو است که هیچ گاه هیچ سبکی خلق الساعه ابداع نشده دلایل جمعی باعث ایجاد گون های نو می گردد و دلایل فردی تنها به منزله یک جزء از کل می باشد. 

 

 

پیدایش معماری پست مدرن

برای درک درست و منطقی از هنرِ طراحی داخلی پست مدرن، باید با دید جامع تری به پدیده پست مدرنیسم پرداخت چرا که این پدیده امری مختص به هنر نبوده و در واقع پست مدرنیسم برخاسته از علوم انسانی و فلسفه پسانوگرایی یا پسامدرن است که به مرور در عرصه های مختلف از جمله معماری نیز نمود پیدا کرد.

در فلسفه پست مدرن دهه ها قبل از معماری پست مدرن و در واکنش به نقص های ساختاری و تضاد های مدرنیته در اواخر دهه سی قرن بیستم پدید آمد فلسفه سبک پست مدرن به طور کلی اغلب به بحث های مطرح شده درباره تردید در مورد رویارویی‌های دوگانه ساده دلالت دارد.

در پی پیدایش فلسفه پسامدرن هنر پسا نوگرا نیز شکل گرفت به ویژه در هنر های کلاسیکی مانند هنرهای تجسمی شامل نقاشی و مجسمه سازی و گونه های جدید هنری که خود آنها را خلق نمود که شامل هنر چند رسانه ای (Multimedia art)، هنر کانسپچوال (Conceptual art) و هنر چیدمان (Installation art) می باشد.

 

 

طراحی داخلی پست مدرن چیست

با این پیش زمینه درباره پیدایش پست مدرنیسم، به تعریف معماری پسا مدرن که در اینجا به صورت ویژه به طراحی داخلی پست مدرن خواهیم پرداخت.

 در تعریف طراحی داخلی پست مدرن باید بگوییم در این گونه از طراحی معماری به تزئین و پیراستگی هنری با کمک گرفتن از جلوه های بصری شاخص و پر زرق و برق و همچنین به کارگیری فرم های نامتجانس فضایی بدیع اشاره داریم. که بیننده را درگیر و به فکر وادارد اما نه به روشی که در طراحی داخلی مدرن استفاده می شود که هر بیننده ای به مفهوم عالمانه و خردمندانه عناصر طراحی بیاندیشد بلکه در طراحی داخلی پست مدرن به جای به کار بردن معانی فاضلانه و خردمندانه بر زیبایی و استفاده از فرم های هندسی و ایهام تمرکز می کنیم.

 

 

اصول طراحی داخلی پست مدرن

تا اینجا دانستیم در معماری پست مدرن بر خلاف گونه های سنتی مثل طراحی داخلی کلاسیک که تکیه بر مفهوم گرایی خردمندانه دارد بر زیبایی فضاها تکیه داریم اما این زیبایی بر چه اصولی استوار است و چگونه در یک بستر ملموس ایجاد می گردد!

اصول طراحی داخلی پست مدرن بر چهار رکن اساسی استوار است که در ادامه به شرح مختصری از هز یک خواهیم پرداخت.

 

کلاژ در طراحی داخلی پست مدرن

اولین اصل از اصول طراحی داخلی پست مدرن عنصر کلاژ است که به اشکال مختلفی در طراحی داخلی به کار می رود کلاژ یا چسبانه کاری با کنار هم قرار دادن تکه هایی از یک یا چند متریال یا هر نوع اشیایی به وجود می آید برای به کار بردن کلاژ در طراحی داخلی شما می توانید تکه های چوب و کاغذ را کنار هم قرار داده و یا مثلا با استفاده از یک تابلوی نقاشی به سبک کوبیسم که گونه ای از کلاژ است فضای مورد نظر را ایجاد نمایید.

 

 

مینیمالیسم در طراحی داخلی پست مدرن

وقتی از مینیمالیسم در طراحی داخلی صحبت می کنیم به این شیوه، طراحی داخلی مینیمال نیز گفته می شود درطراحی داخلی مینیمال تاکید بر سادگی و بر حذر بودن از پیچیدگی ها داریم در معماری مینیمال زیبایی را با کمک گرفتن از ساختارگرایی بنیادی و در عین حال دوری از پیچیدگی های هنری و معماری خلق می کنیم مثلا در طراحی ویلای مینیمال و به خصوص در بخش طراحی نمای ویلا به شدت بر سادگی تاکید شده به گونه ای که هیچ اثری از زرق و برق تجملاتی کلاسیک نیست.

دو رکن بعدی در این بحث مربوط میشود به عناصر تاکیدی به عنوان عنصر مرکزی معماری که در بخش هفت قانون اصلی طراحی دکوراسیون داخلی منزل به طور مفصل به عنصر تاکید در طراحی دکوراسیون داخلی پرداختیم. وهمچنین بازیابی سبک‌ها و فرمهای کلاسیک در یک بستر مدرن که بیشتر در سبک طراحی داخلی نئوکلاسیک به چشم می خورد که در تعریف آن ذکر شد که در سبک معماری نئوکلاسیک پوششی کلاسیک بر روی عناصر مدرن داریم که این اتفاق در سبک پست مدرن به شکلی دیگر باز تعریف شده است یعنی استفاده از فرم های قدیمی و کلاسیک در یک بستر مدرن یا به عبارتی بکارگیری عناصر کلاسیک با لعابی مدرن بر روی آن که ماهیت بصری اش در قالب طراحی داخلی پست مدرن نمود پیدا می نماید.

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه