طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل

طراحی دکوراسیون منزل کار سختی نخواهد بود زمانی که شما با اصول کلی طراحی داخلی آشنایی داشته باشید با شناخت مناسب از این اصول و کسب خلاقیت هنری و استفاده از ذوق و قریحه ذاتی دید معماری کسب می کنیم و بر اساس آن دست به انتخاب می زنیم.

آیا هر شخصی امکان این را دارد تا خودش به طراحی دکوراسیون داخلی منزل خود بپردازد؟! برای دانستن این سوال یک بار دیگر مواردی را که در بالا ذکر شد بررسی می کنیم اولین موضوع دانستن اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل است بسیار خوب، این اصول را چگونه می توانیم بیاموزیم؟

روش اول که دردنیا مرسوم است شیوه آکادمیک است هر شخصی با توجه به استعداد ها و توانایی ها و البته علاقه مندی خود رشته ای را برای آموزش انتخاب می کند در نتیجه شما با تحصیل در رشته مهندسی معماری و یا طراحی داخلی می توانید این مهارت را کسب کنید و به کمک استعداد و خلاقیت و علاقه و پشتکار خود در این زمینه مشغول به فعالیت شوید.

روش دوم که بیشتر برای اشخاصی است که تحصیلات غیر مرتبط با معماری دارند توصیه می شود، شرکت در دوره ها و کلاس های آموزش طراحی دکوراسیون منزل زیر نظر افراد مجرب و تحصیلکرده و البته با تجربه طراحی و اجرای پروژه های طراحی داخلی گوناگون است.

 

 

هفت قانون اصلی طراحی دکوراسیون داخلی منزل

اولین قانون در اصول هفت گانه طراحی داخلی ساختمان عنصر وحدت است یکی از مهم ترین مسائل در طراحی داخلی منزل حفظ یکپارچگی و هارمونی محیط است هر تغییری که شما در طراحی داخلی و دکوراسیون و آکسسوار منزل ایجاد می کنید  باید از یک سرچشمه واحد آمده باشد و به گونه ای نباشد که هر یک از اجزای کار شما همانند جزایر جداگانه از یکدیگر جلوه کند وجود توازن در بکارگیری رنگ ها و انتخاب آیتم های مختلف بر اساس شباهت به یکدیگر و هم پوشانی عناصر داخلی از جمله الگوهایی است که وحدت در طراحی داخلی را ایجاد می کند.

 

قانوم دوم در بحث طراحی دکوراسیون منزل ریتم است ریتم به کمک سه پارامتر مهم ترتیب، تکرار و پشت سر هم بودن به وجود می آید ترتیب عنصری است که ریتم بر اساس آن به وجود می آید مثل ترتیب حروف الفبا که برای آموزش کودکان به آن ریتم داده و به شکل یک شعر درمی آید در حقیقت دکوراتور با مدلی از پیش تعیین شده ترتیب عناصر طراحی داخلی را به نحوی می چیند که ریتم مشخصی در آنها هویدا گردد فاکتور دوم یعنی تکرار نیز بر حسب به کارگیری مکرر یک عنصر نظیر رنگ یا وسایل تزئینی و دکوری شکل می گیرد و در پایان در بحث پشت سر هم بودن عناصر طراحی معماری، این روند به شیوه های منظم مثل کاهشی و یا افزایشی و در سبک هایی چون طراحی دکوراسیون داخلی پست مدرن به شیوه نامنظم تنظیم می شوند.

 

 

قانون سوم طراحی دکوراسیون داخلی منزل تعادل است تعادل به منظور دادن نظم و انظباط با کارکرد بصری مساوی جهت رسیدن به تعادل بصری در طراحی داخلی تعریف می شود. که به شیوه های مختلفی از جمله قرینه سازی و یا طراحی نامتقارن و تعادل محوری انجام میپذیرد در قرینه سازی که بیشتر مربوط به طراحی دکوراسیون داخلی کلاسیک است سعی بر آن شده که عناصر تزئینی با اعداد زوج در نظر گرفته شوند مانند کنسول و آئینه و شمعدان های کلاسیک و در بخش طراحی ناتمقارن که بیشتر بر طراحی دکوراسیون داخلی مدرن و پست مدرن دلالت دارد، عناصر منفردا طراحی شده و محوریتی مرکزی به خود می گیرند به نحوی که نظر ها به آن نقطه کانونی جلب شود اجرای طراحی نامتقارن به شبک صحیح و اصولی همواره دشوار تر از متقارن سازی است.و بالاخره تعادل محوری، چیدمان سایر بخش های طراحی شده حول آن محور مرکزیست تا هر چه بیشتر نقش آن عنصر پر رنگ تر شود.

 

 

قانون چهارم در اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل  تاکید است طراح داخلی با در نظر گرفتن عوامل فرعی در اطراف نقطه کانونی کار خود، هاله ای از عوامل فرعی به دور نقطه کانونی ایجاد می کند که در عین کامل کردن آن تضادی نیز در دل خود دارند و این تضاد جایگاه عناصر فرعی از اصلی را برملا می سازد.

 

قانون پنجم از این اصول هفتگانه کنتراست است که به اختلاف نور در دید بصری بازدید کننده به گونه ای که تمایز هر یک از این  پارامتر ها از طریق میزان درخشندگی ان هویدا باشد گفته میشود کنتراست به وسیله سه عامل فضا، رنگ و شکل به وجود می آید.

 

 

قانون ششم اصول طراحی دکوراسیون داخلی منزل میزان و نسبت نام دارد همانطور که از نام آن برمی آید میزان و نسبت به مقدار بکارگیری یک عنصر و ارتباط آن با سایر عناصر دلالت می کند.

 

قانون هفتم و پایانی به جزئیات طراحی داخلی می پردازد جزئیات در یک طراحی دکوراسیون بسیار مهم است و می توان ان را به خامه دور یک کیک تشبیه کرد شاید با خود بگویید یک کیک بدون خامه دور آن نیز کیک محسوب می شود اما باید در نظر داشته باشید بدون جزئیات شاید کار شما انجام شود اما هیچ وقت کامل نیست پس از پایان طراحی دکوراسیون داخلی جزئیات آن را چک کنید حتی اگر در حد زواویه قرار گرفتن کوسن های یک کاناپه باشند تمام کار شما در نهایت با افزوده شدن این ریزه کاری ها چشم نواز خواهد شد.

 

 

این مطلب توسط تیم طراحی داخلی شرکت معمار ی فراکارنو و جهت آشنایی بیشتر شما با بحث طراحی دکوراسیون منزل ایجاد شده با توجه به اینکه در بخش طراحی داخلی ساختمان به این بحث پرداخته ایم سعی شد این مطلب تا حدی جنبه آموزشی به خود بگیرد.

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه