طراحی پلان ویلایی

 

تعریف طراحی پلان ویلایی

ویلا در تعریف کلی خود ساختمانی است که از چهار طرف و یا در موارد خاص حداقل از دو سمت آزاد بوده و دارای محوطه و حیاط است و معمولا متراژ بالایی دارد ویلا ها را می توان در مدل های گوناگون طراحی نمود و هر یک نیز مشخصات خاص خود را داشته باشند از جمله می توان به طراحی ویلای دوبلکس اشاره کرد که بسیار پرطرفدار بوده و همچنین ویلای نیم پیلوت که مناسب برای ویلاهایی با متراژ کم هستند در طراحی پلان ویلا که به طراحی پلان ویلایی نیز شهره است بسته به مشخصات و نوع کاربری و اقلیم و سایر شرایطی که در بحث طراحی ویلا به شکل کامل به آنها اشاره شده است تصمیم خواهیم گرفت که چه پلانی را ترسیم نماییم که هم با شرایط مالی و سلایق کارفرما همخوانی داشته باشد و هم مناسب ترین گزینه ممکن با توجه به جمیع شرایط باشد در ادامه با اصول طراحی پلان ویلایی بیشتر آشنا خواهیم شد و مروری بر انواع پلان های ویلایی خواهیم داشت لطفا با ما همراه باشید.

 

 

اصول طراحی پلان ویلایی

در طراحی نقشه ویلا مهم ترین مسائلی که باید در ابتدا به آن فکر کرد موقعیت زمین و بودجه کارفرما و سبک معماری مورد نظر و در صورتی که به لحاظ ضوابط ساخت و طراحی ویلا نیاز به اخذ جواز داشته باشد همه این موارد را در بر می گیرد.

متداول ترین گونه طراحی پلان ویلا که از حیث تقاضا بر سایر مدل ها چربش دارد طراحی پلان ویلای دوبلکس است که ما سعمی می کنیم نکات ترسیم نقشه ها را به گونه ای ارائه دهیم که شامل انواع مختلفی از جمله پلان ویلای تریبلکس یا سه طبقه و پلان ویلای نیم پیلوت و همچنین طراحی پلان ویلای فلت یک طبقه را در بر گیرد.

 

 

طراحی پلان ویلای دوبلکس

در ترسیم پلان ویلای دوبلکس ارتباط بین طبقات از فضای داخل طبقه همکف و از طریق راه پله میسر می گردد این نکته از این رو بسیار مهم است که ما ویلاهایی دو طبقه ای داریم که ارتباط بین طبقات آنها وجود ندارد و هر یک از قسمت ورودی جدا از یکدیگر در نظر گرفته می شوند که این نوع از بناها ویلای دوبلکس محسوب نمی شوند. معمولا در ویلای دوبلکس در طبقه همکف آشپزخانه و هال و پذیرایی و سرویس بهداشتی و حمام اصلی را تعبیه می کنیم و در طبقه بالا اتاق خواب ها و نشیمن خصوص و آشپزخانه کوچک (مینی بار) و تراس ها را در نظر می گیریم در بخش پشت بام نیز معمولا روف گاردن طراحی می شود.

در قسمت زیر همکف نیز پارکینگ و استخر و مشاعات مربوط به آن جانمایی می شود بر حسب سلیقه کارفرما استخر میتواند در حیاط ویلا و یا تراس یا روف گاردن قرار گیرد.

 

 

طراحی پلان ویلای تریبلکس

در تعریف پلان ویلای تریبلکس مشابه آنچه در ویلای دوبلکس گفته شد ارتباط بین طبقات بایستی از داخل برقرار شود و اینکه در اینجا ساختمان دارای یک طبقه همکف و دو طبقه بر روی آن می باشد. که معمولا در طبقه همکف فضای خصوصی برای زندگی ساکنین و قسمتی نیز برای میهمان طراحی می شود البته با توجه به سلیقه کارفرما بعضا استخر را نیز در طبقه همکف جانمایی می کنند.

در طبقه اول فضای خصوصی میهمان در نظر گرفته میشود و در طبقه دوم فضای خصوصی و اتاق خواب ها قرار می گیرند در پلان ویلای تریبلکس مانند ویلای دوبلکس بالکن های بزرگ و روف گاردن به همراه یک نیم طبقه زیر همکف برای پارکینگ و جیم و استخر طراحی می گردد.

 

 

طراحی پلان ویلای نیم پیلوت

ویلای نیم پیلوت عموما در مواردی کاربرد دارد که زمین کوچکی داشته باشیم و یا بودجه ساخت ویلا به ویلای دو طبقه و سه طبقه و کفاف ندهد از این رو با دو بخش نمودن ارتفاع سازه تقریبا نیمی از پلان ما در ارتفاعی بالا تر از نیم دیگر طراحی شده و از طریق یک راه پله فضای پذیرایی که در همکف قرار دارد به نیم طبقه ای که اتاق خواب ها در آنجا هستند به یکدیگر متصل می شوند و در بخش زیرین نیم طبقه فضایی برای پارکینگ در نظر گرفته میشود که خود جزئی از محوطه ویلا محسوب میگردد در طراحی پلان ویلای نیم پیلوت حداکثر گنجایش دو عدد خودرو در پارکینگ وجود دارد و اساس ویلای نیم پیلوت ورژنی اقتصادی برای ساخت ویلا است که برخی به آن ویلای نیم دوبلکس نیز می گویند.

 

تفاوت طراحی پلان ویلایی و پلان مسکونی

برای دریافتن تفاوت های طراحی پلان ویلایی با مسکونی باید در ابتدا بدانیم که اساسا کارکرد، متراژ، موقعیت جغرافیایی و شرایط اقلیمی در این دو در اغلب موارد متفاوت است در نتیجه قطعا در بحث طراحی پلان مسکونی با یک ویلا تمایزاتی وجود دارد.

در پلان ویلایی ما با بنایی روبرو هستیم که از چهارسو آزاد است اولین قدم در طراحی پلان ویلایی این است که هم زمان با اقدام به طراحی نقشه ویلا به حجم آن نیز فکر کنیم ولی در پلان مسکونی از یک سو ضوابط شهری مشخص بوده و اندازه بیرون زدگی های نما مشخص است و از طرفی ساختمان تقریبا محسور است حتی در ویلاهای شهری هم این ضوابط متفاوت با آپارتمان مسکونی هستند.

نکته دیگر تفاوت نوع کاربری ویلا و آپارتمان است صرف نظر از اینکه ویلا صرفا برای اوقات فراغت طراحی شده باشد و یا برای سکونت دائمی در هر دو صورت شخصی که روی به زندگی در یک باغ ویلا می آورد خواهان سبک زندگی متفاوت از شهرنشینی روتین است از این رو فضاها در طراحی پلان باغ ویلا بزرگتر و رکن اصلی در نقشه آن استفاده حداکثری از مناظر طبیعی است که این امر در شهرهای شلوغ امکان اجرا ندارد.

گزینه دیگر طراحی محوطه ویلاست که به صورت خصوصی برای شما در نظر گرفته شده است و طبق نیاز ها و سلیقه کارفرما با اجرای آلاچیق و نشیمن های مختلف، استخر، باربیکیو، آبنما و مواردی از این دست دیزاین می گردد در صورتی که در طراحی محوطه مسکونی به دلیل مشاع بودن محیط امکان چیدمان خصوصی وجود ندارد و یا استخر روباز در مناطق شهری و در آپارتمان اساسا امکان تعبیه ندارد.

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه