طراحی ویلا پست مدرن

 

طراحی ویلای پست مدرن

هانگونه که قبلا در مطالب مربوط به سبک پست مدرن گفته شد این سبک معماری در برابر سبک مدرن به تدریج از دهه 60 میلادی  پدید آمد وتا دهه هشتاد میلادی به عنولن یک شیوه معماری شناخته شده معرفی گردید. طراحی ویلای پست مدرن به عنوان شیوه ای که پس از مدرنیسم به وجود آمده از نظر مقایسه سبک همانند طراحی ویلا نئو کلاسیک در برابر ویلای کلاسیک محسوب شده که برطرف کننده نقایص و محدودیت های سبک پیشین بوده و امکانات بیشتری را برای طراحی ویلا به سبک جدید به وجود آورده است.

 برای اینکه بدانیم طراحی ویلای پست مدرن چه ویژگی هایی دارد باید در ابتدا به کمبودهایی پرداخت که صاحب نظران شیوه پست مدرن در طراحی ویلای مدرن نبود آن را حس می کردند و در واقع این مشکلات باعث شد که سبکی نوین خلق شود تا نقایص معماری مدرن را برطرف سازد.

در طراحی ویلای پست مدرن اساس کار بر زیبایی بصری استوار است و از منطق و تقارن و شکل های هندسی همگون و یکدست و زوایای قائم الزاویه خبری نیست در ویلای پست مدرن هر بنا شخصیت خاص خود را دارد شما در معماری پست مدرن می توانید ویلایی شاد و یا غمگین داشته باشید می توانید ویلای پست مدرن دوبلکس داشته باشید و یا میتوانید طراحی ویلا و باغ خود را به سبک مینیمال اما با اِلمان های پست مدرن ایجاد نمایید.

اینها تمایزاتی است که در نگاه اول به یک ویلای پست مدرن در برابر طراحی ویلای مدرن خواهید یافت اما تفاوت های بیشتری وجود دارد یکی از مهم ترین نکات در طراحی ویلای پست مدرن بحث توسعه و رفاه است.

ممکن است این نکته باعث تعجب شما شود اما در ادامه به صورت مفصل به تاثیر توسعه یافتگی در سبک پست مدرن می پردازیم.

 

 

اصول طراحی ویلای پست مدرن

طراحی پست مدرن حاصل جوامع توسعه یافته است ممکن است شما بگویید خب طراحی مدرن هم از در زمان انقلاب صنعتی و توسط کشورهای در حال توسعه آن زمان پدید آمد بله درسته اما از زمان مدرنیسم تا بحال بیش از دویست سال می گذرد و دیگر پدیده نوظهوری محسوب نمی شود اما در مقابل سبک پست مدرن در ابتدای راه خود است گرچه بعید است که دویست سال عمر کند چرا که با رشد تکنولوژی و علوم مختلف عمر یک پدیده روز به روز کاهش یافته و شیوه ها و عناصر جدید ظهور و بروز خواهند داشت کما اینکه در حال حاضر نیز بحثی مبنی بر فرا پست مدرنیسم سالهاست که شکل گرفته گرچه هنوز خود تبدیل به یک شیوه مدون و با شناسنامه نشده است.

برای آنکه تفاوت طراحی ویلای پست مدرن با مدرن را به خوبی درک کنیم از یک مثال کمک میگیریم قرن بیستم به عنوان دوران اوج مدرنیته به حساب می رود مثلا با ختراع تلفن یک پدیده مدرن اختراع شد اما مشابه این امر در سبک پست مدرن را می توان یک گوشی تلفن همراه هوشمند در نظر گرفت حال می بینیم که چرا این مطلب عنوان می شود که پست مدرنیسم برای جوامع توسعه یافته و برخوردار از رفاه کاربرد دارد.

 

در اینجا طراحی ویلای پست مدرن را به یک گوشی تلفن همراه تشبیه میکنیم، شخصی که صرفا برای تماس تلفنی نیاز به دستگاهی داشته باشد با همان اختراع قرن بیستم می تواند کار خود را انجام دهد تصور کنید شخصی هراسیمه به دنبال وسیله است که به صورت فوری با آن تماس برقرار کند اگر در مقابل او انواع گجت های مدرن و به روز را قرار دهید و یک تلفن ساده، آیا برای او تفاوتی خواهد داشت با کدام یک از انها تماس بررار کند؟ اتفاقا بر عکس احتمال انتخاب تلفن ثابت بیشتر نیز هست چرا که ریسک عدم آنتن دهی و مشکلاتی از  این دست را ندارد در نتیجه در طراحی ویلای پست مدرن ما با کاربری رو برو هستیم که در رفاه به سر می برد و امکانات اولیه زندگی اش فراهم است و برای رفع نیاز های ثانویه خود تمایل به طراحی ویلای پست مدرن دارد آیا شما می توانید به شخصی که نیازش از یک بنای ساختمانی داشتن مکانی برای استراحت و داشتن سقفی بالای سر است کانسپت های مختلفی از ویلای پست مدرن ارائه دهید! قطعا خیر زیرا ان شخص در پی نیازهای اولیه زندگی خود است و تا زمانی که آنها تامین نشوند فکر شما به سمت چیزی فراتر از آن نخواهد رفت.

 

 

با این پیش نیاز می پردازیم به این موضوع که چرا طراحی ویلای پست مدرن به ذات با توسعه در ارتباط است.

پاسخ روشن است برای اینکه در کانسپت طراحی ویلای پست مدرن ما بعضا نیاز به هزینه هایی داریم که مثلا به هیچ وجه در طراحی ویلای کلاسیک که اتفاقا پر هزینه نیز هستند به آنها بر نمی خوریم به عنوان نمونه برای خلق یک ویلای پست مدرن ممکن است چندین هزار متر را به طراحی پلان محوطه سازی ویلا اختصاص دهیم تا از منظره کوه های روبرو فرم و حجم ویلای ما به صورت یک شخصیت واحد قابل مشاهده باشد پس می بینیم در این شیوه معماری هزینه در اولویت نیست و فرض بر این گذاشته شده که محدودیت مالی تا سقف مشخصی وجود ندارد آنگاه معمار دست به خلق طراحی ویلای پست مدرن می زند و آن را در قالب طرح معماری ارائه می دهد.

 

 

مشخصات ویلای پست مدرن

در طراحی ویلای پست مدرن ما هیچ قاعده و قانونی نداریم تا جایی که از نظر مهندسی و اجرا مشکلی وجود نداشته باشد از قوس های بزرگ تا فرم های نامتجانس همگی در این قالب جای می گیرند در بخش تزئینات معماری استفاده از رنگهای پر زرق و برق و تکیه بر زیبایی به جای مفاهیم خردمندانه بر خلاقیت و ساختار شکنی ما دلالت دارد قرار دادن حجم های متعدد بر روی یکدیگر استفاده از زوایای باز و بخش های بدون حائل یا ترکیب طبیعت و ساختمان بنا همگی در طراحی ویلای پست مدرن امری جایز است.

برای به کارگیری متریال اجرایی ویلای پست مدرن، هیچ محدودیتی وجود ندارد از مصالح سنتی ساختمان مانند سنگ و چوب و آهن و شیشه گرفته تا انواع متریال مصنوعی مانند فایبر گلاس ها و محصولات پی وی سی و مشتقات پتروشیمی ها یا سقف های باریسول و اینترنت اشیا (IOT) همه و همه قابل اجراست.

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه