طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر

طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر

بیش از هفت هزار سال از به کارگیری سنگ در ساختمان سازی و بیش از پنج هزار سال از به کارگیری آجر در این صنعت می گذرد پس دور از واقعیت نیست که این دو نوع از مصالح ساختمانی را جز اولین ها در معماری بنا های ساخته شده به دست انسان بدانیم.

از این رو وقتی از طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر صحبت به میان می آید بایستی بدانیم این عرصه قدمتی چند هزار ساله دارد که هنوز با پیشرفت فناوری های گوناگون و تولید متریال جدید ساختمانی اهمیت خود را در نمای ساختمان از دست نداده اند در ادامه به ویژگی های منحصر به فرد نمای سنگ و آجر که پس از قرن ها همچنان در نمای ساختمان به کار می روند خواهیم پرداخت اما پیش از آن لازم است مقدمه ای در باب آشنایی با نمای سنگ و آجر و به تفکیک تاریخچه و سیر تحولی نمای سنگ و آجر در معماری بپردازیم امیدواریم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

استفاده از سنگ در طراحی نمای ساختمان مسکونی به دوران پارینه سنگی باز می گردد در آن دوران سنگ ها با ابزار های دستی اشکال هندسی مربع و مستطیل به خود می گرفتند و به صورت خشکه چینی و بدون ملات به کار گرفته میشدند.

در این دوران اسکلت بنا به همراه نمای ساختمان همگی توسط سنگ ساخته می شد اساسا انتخاب سنگ برای طراحی بنا به دلیل سختی و مقاومت آن بود تا از انسانها در برابر هجوم حیوانات و یا اقوام دیگر و دشمنان محافظت کند اما ایرادی که نمای سنگی ساختمان داشت دو چیز بود اول آنکه فرآیند فراوری سنگ با ابزار های دستی امری مشقت بار و زمان بر بود و دوم به دلیل عدم وجود ملات و یکنواختی سطوح سنگ ها امکان ساخت دیوارهای بلند برای محافظت از خود نبود.

کم کم با آشنایی انسانها با ترکیب خاک و آب و درست کردن گِل آنها ملات بنایی را ساختند و سپس با ترکیب گل و کاه و خشک کردن آن در آفتاب اولین آجر های دست ساز بشر در بین النهرین به دست آمد روند تولید آجر نمای ساختمان اینگونه بود که با ترکیب خاک رس و آب و کاه مخلوط تهیه شده را در قالب های مستطیل شکل می ریختند و در آفتاب خشک می کردند وجود کاه به این دلیل بود که امکان یکپارچکی آجر در زمان خشک شدن بدون کاه وجود نداشت که بعدا با درست کردن کوره های هیزمی و خشک کردن سریع آجر به کاربردن کاه در ترکیب آجر منسوخ شد.

نمای تلفیقی اصفهان

 

 

پس از دستیابی به آجر به دلیل روند ساده تر تولید و هندسی بودن شکل آن و پروسه زمانی کمتر در تولید آجر ساختمانی، به کار گیری آجر در نما و سایر اجزای ساختمان سرعت گرفت و در نهایت با بهره گیری توامان از سنگ و آجر طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر پدید آمد که تا امروز نیز ادامه دارد و در این بخش به شکل مفصل به انواع نمای ترکیبی سنگ و اجر و گونه های مختلف آجر و سنگ می پردازیم.

 

انواع سنگ و آجر ساختمانی در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر

در طراحی نمای سنگ و آجر با طیف وسیعی از سنگ های ساختمانی مواجهیم انواع سنگ های فرآوری شده جهت بکارگیری در نمای ساختمانها که در حال حاضر پر تقاضا ترین آنها سنگ تراورتن است و پس از آن سنگهای مرمریت و گرانیت هستند که بیشتر برای قسمت هایی غیر از نمای ساختمان به کار می روند.

در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر برای زیباتر شدن کار معمولا از سنگ تراورتن روشن و مایل به کرم و بدون رگه استفاده می شود این رنگ از سنگ نما جزرنگ های سرد محسوب می شود که مناسب است در کنار او در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر از آجر های با رنگهای گرم استفاده شود.

در طراحی نمای ترکیبی آجر و سنگ، متریال سنگ و آجر که در هر از قسمت نمای سنگی به کار میرود گونه های متفاوتی دارند.

 

 

متریال نما در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر

 بیشترین سنگی که در نمای سنگ و آجر کاربرد دارد پلاک سنگ است که به شکل مستطیل درآمده شبیه به سرامیک و توسط ملات کار می شود البته در طراحی نمای سنگ و آجر می توان توسط شبکه بندی فلزی توسط گیره و پیج نیز نمای سنگی خود را اجرا کرد که روش موثرتری است و از سقوط سنگ در آینده جلوگیری می کند. چرا که طبق ضوابط جدید شهرداری حداکثر استفاده از سنگ در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر به دلیل خطر سقوط پلاک های سنگی تا دو طبقه است که پلاک ها حتما باید به دیوار پشت آن پیچ شوند.

آجرها نیز طیف گسترده ای در طراحی نمای سنگ و آجر دارند که اینجا توضیحات کوتاهی درباره انواع آجر نما می دهیم از جمله آنها آجر شاموتی است که از دسته آجرهای نسوز نمای ساختمان است و طیف رنگی گسترده ای از زرد روشن تا قرمز و قهوه ای سوخته دارد و به اشکال مربع و مستطیل نیز تولید میشود.

آجر نما رستیک گونه دیگری است که هم در طراحی نمای آجری و هم در طراحی داخلی ساختمان به کار می رود و سطحی غیر صیغلی و با فرورفتگی ها و بیرون آمدگی ها دارد که شکلی طبیعی برای زیبایی نما به ما میدهد.

آجر کرکره ای نیز در طراحی نمای ترکیبی آجر و سنگ کاربرد بالایی دارد و به شکل نوار هایی با طول بلند است که زیبایی خاصی را به نمای ساختمان مسکونی میدهد

آجر لعابی نوع دیگری است که پوششی از لعاب بر روی آن قرار گرفته و در رنگ های بسیار متفاوت تولید و عرضه شده از دیگر انواع آجر ها می توان به آجر حصیری، آجر نما پلاک و آجر نسوز نما اشاره داشت.

 

 

ستون ها در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر

 برای ستونها از سنگ های تراش خورده به صورت خطی و طولی با ارتفاع زیاد و برای سر ستون ها و پاستون ها نیز از انواع ابزارهای سنگی تراش خورده تاج و طاق استفاده میشود درباره ستون های آجری نیز انواعی از آجرهای مخصوص ستون وجود دارد که به اشکال مختلف به صورت مورب و صاف و با طرح های برجسته و دارای تورفتگی قابلیت اجرا دارند.

 

پوشش دیوارها و محوطه در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر

برای دیوارها از سنگ های سردری، دیوار پوش و سنگ گیوتین (قیچی) و بادبُر و.. و برای طراحی پلان محوطه سازی و لنداسکیپ ساختمان از سنگفرش های مختلفی چون سنگ لوح یا تراورتن، گرانیت یا سنگ ریزه، سنگ آهک و سنگفرش آجری بکار می بریم همچنین برای زیبایی طراحی محوطه سازی (لنداسکیپ) قاب های سنگی یا آجری بر روی دیوارها می توانیم اجرا کنیم که داخل آن را با سنگ بادبر یا قیچی تزئین میکنیم.

 

 

ترکیب سنگ و آجر در طراحی نمای ترکیبی

وقتی می خواهیم سنگ و اجر را به صورت هم زمان در طراحی نمای ساختمان مسکونی به کار گیریم باید تلفیقی از سبک های معماری را داشته باشیم چرا که سنگ از دیرباز بیشتر در طراحی نمای رومی یا کلاسیک به کار می رفته و آجر بیشتر متعلق به طراحی نمای ایرانی و خصوصا معماری زمان صفویه که به طراحی نمای اسلامی یا اسلیمی معروف است می باشد.

برای طراحی نمای تلفیقی دو جز مهم در طراحی نما پیش روی ماست که باید در مورد آنها تصمیم بگیریم ستون ها و سطوح صاف نما که یکی از این دو باید با آجر و دیگری با سنگ طراحی شود و در این ترکیب باید رنگ متریال به نحوی انتخاب شود که رنگهای سرد و گرم با یکدیگر مکمل نمای ساختمان شوند اگر سنک نمای ما روشن است بهتر است از آجر های قهوه ای تا طیف های مایل به قرمز و برعکس در صورتی که از سنگ نمای تیره در طرح خود بهر می بریم بهتر آن است که رنگ آجر نما به روشنی تمایل داشته باشد.

 

 

در پایان این نکته را یادآور می شویم که در طراحی نمای ترکیبی سنگ و آجر هدف از تلفیق این دو متریال ارائه یک طرح زیبا و چشم نواز با رعایت اصول زیبایی شناسی در نمای ساختمان است و بسته به اینکه طراحی نمای مدرن یا کلاسیک را برای بنای مورد نظر خود انتخاب کنیم در هر دو حالت قابلیت اجرا توسط سنگ و آجر مهیاست و محدودیتی در سبک معماری نما برای ما به وجود نمی آید.

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه