طراحی داخلی مطب پزشکی

طراحی داخلی مطب پزشکی

 

طراحی داخلی مطب پزشکی چیست

شما به عنوان یک کارفرما که درخواست ایجاد تغییراتی در طراحی داخلی مطب پزشکی خود دارید چند راه پیش روی خود می بینید در حالت اول اگر مطب شما قدیمی است و قصد دارید فضای داخلی را بهینه نمایید می توانید اقدام به بازسازی مطب و کلینیک پزشکی و دندانپزشکی و.. خود نمایید در حالت دوم شما اقدام به بازسازی مطب و کلینیک پزشکی خود نموده اید و در حال حاضر قصد طراحی دکوراسیون داخلی مطب پزشکی خود را دارید.

و در حالت سوم شما یک مطب نوساز تهیه نموده اید که نیاز به طراحی داخلی دارد در تمامی این حالات طراحی داخلی مرتفع کننده نیاز شما خواهد بود به شرطی که تعریف درستی از طراحی داخلی داشته باشید و تفاوت طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی را بدانید زیرا متاسفانه هنوز مرز بندی صحیح و اصولی در این باره شکل نگرفته و به همین علت بعضا پروژه های طراحی داخلی به تیم های طراحی دکوراسیون سپرده می شود که به دلیل عدم داشتن تخصص در این زمینه معمولا نتایج حاصله مورد نظر کارفرما نخواهد بود ما در ادامه این مطلب که با کوشش تیم طراحی داخلی ساختمان شرکت معماری فراکارنو تهیه شده است به تفاوت های ماهوی این دو اشاره خواهیم نمود امیدواریم این مطلب برای شما مفید فایده بوده و تا انتهای این بحث با ما همراه باشید.

 

طراحی داخلی مطب پزشکی

 

 تفاوت طراحی داخلی مطب پزشکی با طراحی دکوراسیون مطب

طراحی داخلی مطب پزشکی به عملیاتی گفته می شود که پس از ساخت واحد اداری یا مسکونی و یا پس از بازسازی مطب پزشکی و دندانپزشکی و غیره نیاز به اجرای آن احساس می شود.

اما این عملیات اجرایی طراحی داخلی مطب چیست که در پروسه ساخت و یا بعضا بازسازی واحد انجام نمیگیرد! در طراحی داخلی پس از تکمیل یک واحد اپارتمانی یا ویلایی و.. برای دیزاین و تزیین واحد دو راه داریم یک روش انجام این امور به وسلیه اکسسوری ها و وسایل تزئینی نظیر آباژور و لوستر و تغییر رنگ نور پردازی ها و پرده و.. است که این بخش در طراحی دکوراسیون داخلی می گنجد و بایستی پس از مرحله طراحی داخلی مطب انجام شود.

اما در پروسه طراحی داخلی مطب پزشکی ما با اکسسوری طرف نیستیم و بستر متناسب با وسایل تزئینی را فراهم می کنیم از طرفی طراحی داخلی بسته به شرایط بنا ممکن است بخشی از پروسه اجرایی را نیز در خود جای دهد مثلا تخریب بخشی از دیوار یا کف و سقف به منظور تعبیه فضاهای مناسب برای دیزاین کردن واحد همچنین در این پروسه به جای خرید وسایل و اکسسوری ها بستر آن برای نصب و جانمایی وسایل دکوراسیون داخلی در مرحله بعدی آماده می شود مثلا با اجرای باکس های نور مخفی کناف در سقف این بستر برای مرحله دکوراسیون داخلی مطب پزشکی و تعبیه انواع نور های رنگی یا آفتابی و مهتابی با شدت نور کم و زیاد فراهم می شود یا با ایجاد قاب بر روی دیوار این بستر برای نصب یک قاب کلاسیک یا مدرن و یا آیینه کاری و کاغذ دیواری در بخش طراحی دکوراسیون فراهم می گردد از این رو بسیار مهم است که بدانیم طراحی داخلی مقدم بر طراحی دکوراسیون بوده و چه در صورتی که هر دوی این مراحل توسط یک تیم انجام شود یا توسط دو تیم مختلف تقدم و تاخر انها بایستی رعایت شود تا نتیجه پایانی کار بر اساس اصول طراحی معماری صورت پذیرد.

 

طراحی داخلی مطب پزشکی

 

مراحل طراحی داخلی مطب پزشکی

اولین کاری که در طراحی داخلی مطب باید اجرا شود بازنمایی فضا های مختلف بر حسب نیاز و نوع نگاه کارفرماست پس از این مرحله مواردی که با کارفرما طی یک جلسه عنوان شده در قالب تصاویر سه بعدی از آنچه در پایان پروسه طراحی رخ خواهد داد به ایشان نمایش داده میشود و در صورتی که نیاز به تغییراتی باشد این تغییرات اعمال شده و سپس جدول پلان بندی و زمانی کار فراهم می گردد که مربوط به بخش اجرای دکوراسیون داخلی خواهد بود.

کلیات اموری که در طراحی داخلی مطب پزشکی انجام خواهد گرفت مطالبی بود که عنوان شد حال می پردازیم به جزئیات طراحی داخلی و اینکه چه اتفاق هایی در طی این پروسه رخ می دهد و چه نیازهایی در زمینه تزیین داخلی فضاها و عناصر معماری از سوی کارفرما طی روند اجرایی طراحی داخلی مطب پزشکی مرتفع خواهد شد.

 

طراحی داخلی مطب پزشکی

 

جزئیات طراحی داخلی مطب پزشکی

تا اینجای مطلب به روندی که طی می گردد تا طراحی داخلی صورت پذیرد و همچنین تفاوت طراحی داخلی و طراحی دکوراسیون مطب پزشکی و مراحل آن اشاره داشتیم اینک به موضوع اصلی این مقاله یعنی جزئیات طراحی داخلی مطب پزشکی و آنکه چه اتفاقاتی طی این زمان رخ می دهد  چه انتظاراتی برآورده می گردد خواهیم پرداخت.

در ابتدا باید بدانیم هدف از این کار چیست و چرا ما باید اقدام به این کار کنیم و این طراحی چه نیاز هایی را برآورده خواهد ساخت؟

هدف از طراحی داخلی ساختمان به طور کلی شخصی سازی (customize) نمودن محیط پیرامونی ما اعم از محل کار، منزل مسکونی، استراحتگاه و.. بر حسب نیاز ها، علایق، شغل و بیزنس و مواردی از این دست است.

به عنوان مثال ما با خرید یک خانه با فضاهای داخلی آن مواجه می شویم که ممکن است با سلایق ما در موضوعاتی چون رنگ دیوار اتاق خواب یا رنگ نورهای روشنایی یا طرح و رنگ و مدل کابینت ها و کلوزت ها و امثالهم در تضاد باشد در نتیجه ما اقدام به طراحی داخلی خواهیم نمود یا محیط داخلی مطب یا منزل مسکونی و.. را مطابق با نیاز ها و سلایق خود شخصی سازی نماییم.

حال که با کلیات طراحی داخلی آشنا شدیم به موضوع تخصصی این مقاله یعنی طراحی داخلی مطب پزشکی ورود می کنیم و ویژگی های ان را بر می شماریم.

 

طراحی داخلی مطب پزشکی

 

ویژگی های طراحی داخلی مطب پزشکی

در طراحی داخلی مطب پزشکی صرفا به جنبه فیزیکی طراحی دکوراسیون داخلی مطب فکر نمی کنیم. طراحی بایستی به گونه ای خلاقانه انجام شود که مخاطب احساس یک فضای تکراری در محیط مطب که یاد آور فضای بیمارستان است را نداشته باشد مراجعه کننده پس از مراجعه به مطب باید با فضایی متفاوت روبرو شود تا پس از دیدن اتمسفر داخلی مطب، احساس حضور در بیمارستان را از ذهن خود خارج کند و نظرش به طراحی معمارانه مطب و تزییناتی که برای طراحی داخلی مطب در نظر گرفته شده جلب شود و با این فضای هنری ارتباط برقرار کند و احساس راحتی کند، در این حالت ضمن همکاری کامل جهت درمان از حس بد بیماری در نظر فرد نیز کاسته خواهد شد ضمن اینکه کمک میکند زمان انتظار کمتر به نظر برسد چرا که شخص در هنگام حضور در فضایی که چیزی برای ارائه ندارد مدام به ساعت خود مینگرد تا زمان بگذرد حال آنکه هر چه در طراحی داخلی دکوراسیون مطب پزشکی خود بکوشید توجه فرد مراجعه کننده را به آن جلب نموده اید و زمان انتظار برای شخص کمتر احساس می گردد.

طراحی داخلی مطب و کلینیک پزشکی به صورت علمی و با بهره گیری از علم طراحی معماری کمک شایان ذکری در رفع محیط های کسل کننده کاری و اداری و بی انرژی و خنثی محیط های درمانی خواهد نمود و با طراحی علمی محیط کمک گرفتن از هنر های زیبایی شناسانه و رنگ شناسی در طراحی و عدم استفاده از رنگ های تنش زا در طراحی مطب و کلینیک  این دست فضا ها تبدیل به محیطی دلپذیر و صمیمانه خواهد شد و بیمار در حین انتظار احساس بدی نخواهد داشت.همچنین ترس و اضطراب برخی از مراجعه کنندگان حین مراجعه به محیط درمانی توسط فضای دکوراتیو مطب برطرف می گردد.همچنین طراحی مطب تا جای ممکن بایستی فضای گرم و شاد باشد و سهمی در ایجاد تجربه ای نو در بیماران و مراجعه کنندگان داشته باشد به نحوی که علاوه بر خدماتی که دریافت میکنند تمایل به حضور دوباره در محیط را داشته باشند. در این نوع از فضاها که برای رفع مشکلات بیمار در نظر گرفته شده اند جنبه روحی طراحی مطب پزشکی بسیار حائز اهمیت است و در کل باید حس امید و سلامتی در فرد شکل بگیرد.

 

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه