اخذ تاییدیه نمای شهرداری

اخذ تاییدیه نمای شهرداری 

 

دلایل اخذ تاییدیه نمای شهرداری

کلان شهرهای بزرگ دنیا نظیر نیویورک لندن پاریس و.. همگی جدا از بناهای معروف خود به هارمونی معماری شهری خود معروف هستند و با معماری های سنتی و مدرن خود در بخش های مختلف شهر تفکیک مناسبی بر بافت قدیمی و جدید شه دارند اما متاسفانه در کلان شهرهای ایران به خصوصو تهران به قدری عدم داشتن یک پیکره و روح واحد در بخش منظر شهری مشهود و هویداست که فریاد متخصصین این امر را بلند کرده است.

در پی انتقادات فراوانی که طی دهه های گذشته در خصوص وضعیت در هم ریخته و بی هویت کلان شهر تهران از دیدگاه منظر شهری به آن شده بود بالاخره شهرداری تهران در سالهای آغازین دهه نود اقدام به تشکیل کمیته ای به نام کمیته تایید نمای ساختمان نمود تا از این هرج و مرج و تخلفات عدیده ای که در بحث طراحی نمای نمای ساختمان رخ می نمود جلوگیری کند و مصوب شد که تاییدیه نمای ساختمان منوط به اخذ مجوز از سوی کمیته نمای شهرداری باشد.

و به تدریج این رویه در سایر کلان شهرها مانند کرج و اصفهان و.. نیز دنبال شد گرچه هنوز هم مشکلات مربوطه به صورت کامل منتفی نشده و وجود تبصره ها و بند های مختلف را گریزی بر این مهم می باشد اما این امر مزیت های زیادی در بر داشته است.

 

اخذ تاییدیه نمای شهرداری

 

مزیت های اخذ تاییده نمای ساختمان

مهم ترین مزیت منوط شدن اجرای نمای ساختمان به اخذ تاییدیه نما از سوی شهرداری سپردن این امر به متخصصین طراحی معماری است تا پیش از این اغلب نماهای اجرا شده در سطح شهر توسط استاد کارهای اجرای سنگ و آجر با الهام از یک تصویر بدون داشتن اندازه ها و اسکیل های مناسب رخ می داد که خود باعث پدید آمدن آپارتمان های ناهمگون و بی هویت و بعضا بسیار نا متعارف در سطح شهر می گردید از طرفی این امر منجر به بی انگیزگی در طراحان معماری نیز شده بود چرا که بسیاری که به ظن خود قصد طراحی و اجرای نما داشتند نیز به اپراتور های نرم افزار های تصاویر سه بعدی مراجعه می نمودند که فاقد آگاهی لازم راجع به متریال و نقشه های اجرایی و همچنین نحوه اجرا می بودند و معمولا نمای اجرا شده به شکل کاملا اساسی با طرح ارائه شده متفاوت بود.

مزیت دیگر آشنایی کارفرما ها با مطالب علمی و استاندارد در بحث طراحی ساختمان بود به گونه ای که امروزه تقریبا همه کارفرماها نسبت به طراحی نمای کلاسیک یا مدرن آگاهی دارند و سبک های معماری و شیوه های اجرایی برای آنان چنان غریب نیست و پذیرفته اند که این امر کاملا حرفه ای تخصصی محسوب می شود.

 

اخذ تاییدیه نمای شهرداری

 

مراحل اخذ تاییده نما از کمیته نمای شهرداری

طی یک سال اخیر کلیه عملیات اجرایی ساختمان از مرحله تخریب ساختمان قدیم و یا گود برداری همگی منوط به کسب مجوز نما از سوی شهرداری شده است و این خود بر اهمیت تاییدیه نمای ساختمان بیش از پیش افزوده است و آن را به پیش نیازه کلیه مراحل ساختمان سازی مبدل نموده است.

در مرحله اول نمای ساختمان بایستی توسط مهندس معمار که ترجیحا دارای پروانه نظام مهندسی بوده طراحی شود در طرح اولیه موارد بسیاری از جمله هم جواری ها و پیش آمدگی ها و متریال و نمای ساختمان های اطراف همگی باید در طراحی مدنظر قرار گرفته باشد به عنوان مثال در یک معبر که اکثر بنا ها با اجر کار شده باشند امکان اجرای نمای سنگ ممکن نخواهد بود.

همچنین در طراحی نما باید نسبت به ارتفاع سنگ کاری نمای ساختمان میزان بیرون زدگی ها و هارمونی بنا با سایر ابنیه مجاور و اندازه و مدل پنجره ها و مواردی از این دست مطابق با ضوابط کمیته تایید نما پبش رفت تا مشکلی برای رد شدن طرح نما پیش نیاید.

 

اخذ تاییدیه نمای شهرداری

 

پس از ارسال طرح مورد نظر به کمیته نما که شامل جمعی از مهندسین معماری خوش نام و با سابقه است راجع به طراحی صورت گرفته بحث و تبادل نظر صورت گرفته و در صورت رعایت ضوابط نما تایید شده و در غیر اینصورت رد شده و موارد مورد اشاره کمیته نما بایستی ویرایش شده و دوباره ارسال شود.

لازم است کارفرمایان محترم پیش از انتخاب طراح نما از سابقه مجموعه معماری در خصوص اخذ مجوز نما در مناطق مختلف شهرداری آگاه باشند چر که در صورتی که طراح نما آشنایی با ضوابط اخذ تاییدیه نما نداشته باشد این روند بسیار طولانی شده چرا که این جلسات تنها هفته ای یک بار برگزار شده و بسته به میزان طرح های واصله ممکن است نوبت جلسات بعدی در تاریخ های طولانی باشد و ضرر و زیان بسیاری به کارفرما تحمیل شود چرا که اولین مرحله کار اجرای ساختمان این مورد بوده و تا کسب نتیجه هر گونه عملیات ساختمانی امکان اجرایی نخواهد داشت چرا که این جلسات تنها هفته ای یک بار برگزار شده و بسته به میزان طرح های واصله ممکن است نوبت جلسات بعدی در تاریخ های طولانی باشد و در مواردی به علت عدم آگاهی طراح به قوانین روز، هرگز منجر به کسب تاییدیه نمی شود.

 

اخذ تاییدیه نمای شهرداری

 

مراحل پس از اخذ تاییدیه نمای ساختمان

پس از طی پروسه مطروحه در بخش قبل و اخذ مجوز نما کارفرما بایستی در دفترخانه رسمی اسناد متعهد شود نمای بیرونی ساختمان خود را مطابق با طرح تایید شده از سوی کمیته نمای شهرداری اجرا نماید و در طول پروسه اجرا و همچنین در پایان این مراحل ناظر مربوطه به طور مداوم بر روند اجرای طرح تایید شده نظارت خواهد داشت و در صورت هر گونه عدول و یا تخلف از دستور تخریب تا اعمال جریمه برکارفرما مترتب خواهد بود.

اطلاعات تماس با فرا کارنو

 

 

 

 

تلفن تماس :

8597 51 22 021

1402 48 22 021

 

پست الکترونیک : Farakarno[at]gmail.com

 

آدرس : تهران ، خیابان شریعتی ، نرسیده به خیابان ملک ، شماره 604


 

عضویت خبرنامه